EN
Güle güle Ernst

Güle güle Ernst

Takvim yaprakları 2009 yılının Ocak ayını gösteriyordu... Schalke’den ayrılarak İstanbul’a yolu düşen Alman bir ‘Dinamo’nun, Beşiktaş’ın o yılki kaderini değiştirebileceğini kim tahmin edebilirdi ki? O sezon Kartal’ın şampiyonluğunda büyük katkısı olan Fabian Ernst, 3 sezon daha Beşiktaş formasını başarıyla terlettikten sonra Kasımpaşa’ya geçmişti. Ve kaptanlık pazubendini koluna takıp kısa sürede Lacivert Beyazlı ekipte de çok sevilmişti. Ancak yaş artık 34’e gelmiş, yılların yorgunluğu onu zorlamaya başlamıştı. İşte o Ernst, Kasımpaşa ile anlaşarak futbolu bırakmaya karar verdi.

KARŞILIKLI TEŞEKKÜR
Profesyonel yaşantısı, saha içi disiplini ve tecrübesiyle Türk futbolunda önemli bir iz bırakan Ernst’in ayrılışı da 4.5 yıllık kariyeri gibi profesyonel bir şekilde oldu. Kasımpaşa, Alman yıldızın 1 sene daha anlaşması olmasına rağmen futbolu bırakma kararını saygıyla karşılarken; Ernst de Lacivert Beyazlı yönetime her şey için teşekkür etti. Böylece Alman yıldız, sözleşmesini karşılıklı olarak fesh ederek futbolu Kasımpaşa forması altında bırakmış oldu.

Adı gibi ‘ciddi’
Ernst kelimesi, Türkçe’de ‘Ciddi, sözünün eri’ anlamına geliyor. Alman yıldız da kariyeri boyunca aldığı sorumluluklar ve ciddi oyunuyla adeta adının hakkını verdi.

İlk Völler çağırdı
Fabian Ernst, 2002-06 yılları arasında Alman Milli Takım formasını toplam 24 kez giyerken, İran ile oynanan özel maçta bir de gol attı. İlk milli maçına 2002’de Kuveyt karşısında çıkan Ernst, Panzerler’in Euro 2004 kadrosunda da bulundu. Ernst’i milli takıma ilk davet eden hoca ise Rudi Völler’di.

Diğer Fotoğraflar